پنج‌شنبه, 19 تير 1399
  • ساعت : ۱۳:۴۹:۳۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ 
برگزاری مراسم گرامیداشت روز آتش نشان در مركز فرماندهی آتش نشانی شهر قدس

به مناسبت هفتم مهرماه، روز آتشنشان:
برگزاری مراسم گرامیداشت روز آتش نشان در مرکز فرماندهی آتش نشانی شهر قدس

مراسم روز آتش نشان با حضور امام جمعه، فرماندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و پنجم و سایر مسئولان شهری شهرستان قدس برگزار گردید.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، صبح امروز هفتم مهرماه، به مناسبت روز آتش نشان مراسمی در تجلیل از خدمات و زحمات آتش نشانان شهری قدس در مرکز فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قدس با حضور مسئولان شهرستان از جمله امام جمعه، فرماندار، اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و پنجم و سایر مسئولان شهرستان برگزار گردید.

بنابر این این گزارش در ابتدای جلسه، محسن همیانی، رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ضمن عرض خیر مقدم به مسئولان و حاضران در جلسه به بیان نکاتی در مورد کلیپ تهیه شده  در خصوص تلاش ها و فعالیت های پرسنل آتش نشانی در عملیات ها پرداخت.

در این مراسم، امام جمعه شهرستان قدس نیز به ارائه بیاناتی در خصوص این روز بیان داشت و با اشاره به تحقیق در خصوص آتش نشان در منابع و احادیث اسلامی، بیان داشت: طبق آیه شریفه سوره مائده آیه 25 با این مضمون که هر کس جان کسی را نجات دهد جان همه انسان ها را نجات داده است، پرسنل آتش نشانی نیز بنا به اقتضای ماموریتشان مشمول این آیه شریفه نیز می باشند.

وی افزود: در روایتی از امام باقر (ع)، این حدیث شریفه را اینگونه تفسیر نمودند که نجات جان انسان مقدمه است و اگر کسی را به راه درست و از خطا و بلا نجات دهیم فی الواقع بشریت را نجات داده است.

حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار، در بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص)، تصریح کرد: 3 دسته از افراد کسانیکه از سیل جلوگیری می کنن، کسانی که جان انسانی را از آتش نجات می دهند و کسانی که در برابر اجانب و دشمنان ایستادگی می کنند گناهانشان بخشوده می شود و جایگاهشان در بهشت است چرا که این 3 کار مصداق بارز جهاد در راه خداست.

وی در پایان بیاناتش خطاب به شهردار قدس و مسئولان حاضر گفت: باید کاری کنیم که نیروهای آتش نشانی دغدغه معیشت نداشته باشند و از لحاظ مالی تا جایی که امکان دارد رفاه ان ها تامین گردد چرا که شغل سخت و پر استرسی دارند.

 لیلا واثقی فرماندار قدس نیز به بیان سخنانی پرداخت و یادآور شد: روز هفتم مهر ماه در حمله دشمن در سال 59 به پالایشگاه آبادان و حین تلاش پرسنل آتش نشانی برای خاموش نمودن حمله اول دوباره مورد بمباران هوایی قرار گرفتند و موجب شهادت جمع کثیری از این عزیزان گردید که به نام روز آتش نشان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی نامگذاری گردید.

وی افزود: باید تلاش ها و ایثار پرسنل آتش نشانی را ارج نهاد و همچنین باید در اقداماتی زیر ساخت های لازم برای آموزش و توسعه کارکنان آتش نشانی و همچنین اطلاع رسانی و آموزش شهروندان فراهم گردد تا بتوان بهره وری خدمات ارائه شده را بالا برد و همچنین به طور بهینه ای حجم فعالیت های زائد و حوادث احتمالی کاهش یابد.

فرماندار شهرستان قدس بیان داشت: به منظور کمک به خدمات رسانی نیروهای آتش نشانی بخصوص در بحث امداد و نجات اقدامات اولیه برای استقرار هلال احمر و احداث ساختمان آن انجام پذیرفته است که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد گردید.

حسین چناقچی، رییس شورای اسلامی شهر قدس نیز در این مراسم گفت: امسال با دعوت از اعضای دوره شورای چهارم نیز تلاش شد تا از خدمات و تلاش هایی که برای پیشرفت شهر نموده اند قدردانی گردد و از آنها برای حضورشان در این مراسم تشکر می نماییم.

وی افزود: روز آتش نشان مانند هر مراسم دیگری پیامی دارد و پیام روز آتش نشان در وهله اول قدردانی است و این بدان معناست که همه تلاش هایی که آتش نشانان با ایثار و شهادت خود در جنگ تحمیلی و حادثه پلاسکو و در طول دوران انجام داده اند باید مورد تقدیر قرار گیرد و این مراسم نیز به همین منظور برگزار گردیده است.

رییس شورای اسلامی شهر قدس ادامه داد: پیام دوم خطر است، یعنی اینکه خطر همیشه و همه جا وجود دارد و همواره باید برای مقابله با آن هوشیار و آگاه باشیم و پیام آخر آنکه مردم و مسئولان همواره برای رفع خطر باید همراه و همگام پرسنل زحمتکش آتش نشانی باشند.

وی همچنین به افزایش منابع انسانی به منظور کاهش فشار کاری و توسعه ساختاری آتش نشانی در شهر قدس از طریق آزمون برگزار شده توسط آزمون اداره امور استخدامی خبر داد و گفت: فعالیت های مربوط به جذب پرسنل جدید در حال انجام می باشد.

مهندس مسعود مختاری شهردار قدس در این مراسم در خصوص ارج و اهمیت فعالیت های آتش نشانان بیان کرد: در لحظه وقوع حوادث هر کس به اقتضای شرایط خود در تلاش است تا خود را از خطرها وارهاند و تنها کسانی که برعکس این رفتار عمل می کنند آتش نشانان هستند و تا جایی که می توانند خود را به کانون حادثه نزدیک و در تلاش برای نجات افراد هستند.

وی با بیان اینکه یک آتش نشان داری سه ویژگی ارزشمند است، گفت: اولین ویژگی یک آتش نشان شجاعت است و این بدان معناست که در هنگام خطر توانایی و جرات رفتن به سمت حادثه و انجام کمکی برای نجات دیگران را دارد.

وی افزود: دیگر ویژگی یک آتش نشان ایثار است یعنی در لحظه تصمیم گیری بین حفظ جان خود یا نجات دیگری، نجات دیگری را انتخاب می نماید و نهایتا امانتداری است چرا که در صحنه حریق حادثه دیدگان و اموال آنها امانتی در دست آتش نشانان هستند و همواره این نیروهای فداکار بدون هیچ چشمداشتی به خدمت رسانی پرداخته اند.

شهردار قدس در خصوص توسعه زیرساختی تشکیلات آتش نشانی شهر قدس نیز بیان داشت: با احداث ایستگاه آتش نشانی فرزان و ایستگاه شهید بهشتی در شهر قدس، به استانداردهای لازم برای تسهیل خدمات رسانی در زمان طلایی وقوع حادثه یعنی 3 دقیقه نخست پس از تماس از هر نقطه ای از شهر قدس میسر می گردد و این موجب ارتقای خدمات رسانی به شهروندان خواهد شد.

وی در ادامه گفت: همچنین نکته ای که مجموع عملکرد و بازدهی سازمان آتش نشانی را تحت الشعاع قرار داده است وجود مناطقی است که دامنه خدماتی شهرداری نیستند اما حجم عظیمی از عملیات در این مناطق صورت می پذیرد و اگر در مناطق صنعتی انباری یا مخازنی آتش بگیرد پرسنل آتش نشانی شهرداری قدس باید خدمات رسانی نمایند در حالیکه که اگر همان لحظه شهروندی در خطر قرار گیرد نیروی لازم برای نجات او وجود نخواهد داشت.

مسعود مختاری تصریح کرد: باید در این خصوص توسط مدیران منطقه صنعتی و مسئولان شهری چاره ای اندیشیده شود تا تمهیدات لازم برای استقرار دو ایستگاه در مناطق صنعتی فراهم شود و در این باره نیز مجموعه شهرداری نهایت همکاری را خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: در خصوص موضوع حجم نیروهای به کار گرفته شده نیز در تلاش هستیم از طریق آزمون برگزار شده تا 40 نیرو به مجموع نیروهای آتش نشانی افزوده شود تا شیفت های کاری از توالی  24 ساعته به 24 ساعت کار 48 ساعت استراحت یعنی حالت استاندارد تغییر یابد.

در حالیکه سخنان شهردار قدس مورد استقبال پرسنل آتش نشانی قرار گرفته بود، مهندس مختاری در پایان خاطر نشان کرد: مطابق فرمایشات امام جمعه محترم در خصوص معیشت کارکنان آتش نشانی باید بگوییم که در خصوص بهبود درآمد آنها تا 60 درصد از طریق طبقه بندی مشاغل اقدام شده است که البته کفاف تورم را نمی دهد اما تلاش می کنیم در خصوص این پرسنل از طریق فوق العاده های شغلی تا حدی که در توان مجموعه و تصمیمات شورای اسلامی شهر است اهتمام ورزیم.

گفتنی است در پایان این مراسم، از برخی از پرسنل نمونه آتش نشان تقدیر به عمل آمد و همچنین حاضران از نمایشگاه آتش نشانی برگزار شده در مرکز فرماندهی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر قدس بازدید نمودند.

 

 

 

 

امتیاز :  ۴.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0