شنبه, 27 دی 1399
  • ساعت : ۹:۵۱:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ 
اجرای نهضت بهسازی و آسفالت معابر شهرقدس

اجرای نهضت بهسازی و آسفالت معابر شهرقدس

یکی از گسترده‌ترین و دنباله‌دارترین حوزه‌های فعالیت شهرداری، احداث، نگهداری و بهسازی معابر است. در این میان، مدیریت شهری در شهرقدس همواره با حفاری‌های گسترده ادارات خدمات‌رسان مواجه بوده است که کار ساماندهی معابر سطح شهر را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است. با این حال مدیریت شهری دوره پنجم از پای ننشسته و ماشین توسعه و بهسازی کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را شتاب بیشتری داده است. در ادامه به رویکرد و اقدامات مدیریت شهری در این حوزه می‌پردازیم.

رصد وضعیت معابر توسط شهرداری
آسفالت معابر شهر پس از یک دوره زمانی به دلیل فرسودگی یا حفاری‌های ادارات، نیاز به بهسازی دارد که در تابستان سال 97 با برنامه‌ریزی‌های خوبی که صورت گرفت، نهضت آسفالت برای لکه‌گیری و آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌های سطح شهر اجرایی شد. در قالب این طرح 10 اکیپ ثابت و سیار در 2 منطقه شهرداری اقدام به شناسایی این معابر کردند. در واقع شهرداری منتظر نمی‌ماند مردم برای گزارش فرسودگی آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌ها مراجعه کنند، بلکه خود شهرداری سطح شهر را رصد کرده و در سریع‌ترین زمان اقدام به لکه‌گیری و آسفالت معابر می‌کند. به گونه‌ای که در اغلب موارد تا 24 ساعت پس از شناسایی معابر یادشده، اقدام به بهسازی آن شده است.

اجرای 300 هزار مترمربع زیرسازی و آسفالت معابر در 20 ماه اخیر
با وجود مشکلات گوناگون بر سر راه آسفالت معابر شهری قدس از جمله فعالیت‌های نیمه‌کاره ادارات خدمات‌رسان و حفاری‌های مکرر سطح شهر، در دوره پنجم مدیریت شهری زیرسازی، لکه‌گیری و آسفالت معابر سطح شهرقدس به متراژ 300 هزار مترمربع با صرف بیش از 35 هزار تن آسفالت انجام شده است. از جمله محل‌های قابل توجهی که عملیات زیرسازی و آسفالت در آنها صورت گرفته است می‌توان به پل جنب پلیس راهور، خیابان کاشانی و کوچه‌های فرعی، خیابان سیمرغ، آسفالت پلیمری پیست دوچرخه‌سواری بوستان ولیعصر(عج)، کوچه لاله چهارم در بلوار نسترن، زیرسازی و آسفالت خیابان پیروزی جنوبی، آسفالت کوچه بهارک و سایر معابر اشاره کرد.

بهسازی و لکه‌گیری معابر نیز بخش اعظمی از این عملیات عمرانی در سطح شهر بوده است که بهسازی وسیع آسفالت بلوار نسترن، مرمت آسفالت بلوار تولیدگران، مرمت آسفالت معابر شهید خزلی و کوچه‌های فرعی، بهسازی آسفالت میدان نبوت، مرمت آسفالت معابر گلستان و کوچه‌های فرعی، مرمت آسفالت خیابان صنعت پنجم و آزادگان و خیابان صاحب الزمان(عج) و سایر معابر از آن جمله است.

عملیات کوه‌بری در کوچه دستغیب
عملیات کوه‌بری کوچه شهید دستغیب حد فاصل خیابان ولیعصر(عج) تا بلوار سی متری شورای شمالی به طول 320 و عرض 6 متر در راستای فراهم آوردن شرایط مناسب جهت تسهیل در تردد وسائط نقلیه و عابرین توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری قدس انجام شد. با اجرای عملیات کوه‌بری عملیات زیرسازی، ایجاد شیب ملایم، جدولگذاری و آسفالت این کوچه نیز اجرایی شد.

ساماندهی و بهسازی بلوار امامزاده
در راستای تسهیل در تردد وسائط نقلیه و عبور و مرور و نیز کاهش بار ترافیکی عملیات عمرانی فاز 4 خیابان امامزاده به طول 700متر و عرض متوسط 15 متر در سال گذشته اجرا شد. مساحت کل این پروژه 10500 مترمربع بوده است که طی آن اقدام به جمع‌آوری آسفالت فرسوده فاز چهارم خیابان امامزاده حدفاصل چهارراه گلبرگ تا خیابان ویلا شد و پس از اتمام جمع‌آوری آسفالت فرسوده، مرحله زیرسازی و سپس آسفالت مکانیزه انجام شد.

خط کشی محوری 120هزار متر از معابر
با توجه به اجرای عملیات روکش آسفالت در برخی معابر سطح شهر و ضرورت تجدید خط‌کشی، اداره حمل و نقل و ترافیک شهرداری قدس به صورت دوره‌ای اقدام به اجرای خط‌کشی محوری در برخی از معابر  شهر می‌کند. در همین راستا سال گذشته عملیات  خط‌کشی محوری معابر سطح شهر به طول 120 هزار متر در خیابان‌ها و بلوارهای 45متری انقلاب اسلامی، شهید کلهر، بلوار سی متری شهدا، بلوار سی متری شورا،  بلوار مصلی، بلوار امام حسین(ع)، بلوار شهید حاج قاسم اصغر، بلوار بهاران، بلوار 20متری ولیعصر(عج)، خیابان گودرزی شمالی، خیابان صنعت دوم و چهارم، امام علی(ع)، آزادی، امام خمینی، خیابان شهید قربانی و طالقانی اجرا شد. همچنین خط‌کشی بلوک‌های عابرپیاده به طول 5هزار متر در بلوارهای 45متری انقلاب اسلامی، شهید کلهر، شهید قاسم اصغر، بلوار امام خمینی(ره)، میدان مصلی، میدان آزادی، میدان امام حسین(ع) و بلوار سی متری شهدا همزمان با خط کشی معابر انجام شد.

جدیت شهرداری در بهسازی معابر سطح شهر
شهرداری قدس پیوسته و بدون توقف پروژه‌های مختلفی را جهت اجرا در نقاط مختلف شهر با اولویت نقاط کمتر برخوردار در دست اقدام دارد که در این میان به اجرای پروژه‌های عمرانی، آسفالت‌ریزی و ترمیم آسفالت در معابر، پیاده‌روسازی و جدول‌گذاری در معابر و شریان‌های اصلی شهر به شکل ویژه‌ای توجه شده است. با توجه به نیازسنجی‌هایی که صورت گرفته، عملیات بهسازی معابر سطح شهر در برخی از نقاط به انجام رسیده و این موضوع جهت اجرا در سایر موقعیت‌های مدنظر نیز طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در دستور کار قرار دارد. احداث خیابان التج در ابتدای خیابان چمن، پیاده‌رو‌سازی بلوار مصلی، بهسازی کوچه آریا، بهسازی کوچه یاس یکم در خیابان امیرکبیر، جدولگذاری و زیرسازی در خیابان شهید قربانی، بهسازی آسفالت میدان امام حسین(ع) و کوچه فردوس در شهرک کاوسیه، بهسازی آسفالت خیابان‌های شرعیان، خیابان احداثی تقاطع خیابان شهید جعفری و گلستان و زیرگذر بعثت در سرخ حصار و... از جمله پروژه‌هایی است که در سال گذشته اجرا شد.

اجرای عملیات پیاده‌روسازی خیابان 30متری شهدا
با توجه به تردد روزانه شهروندان و لزوم فراهم نمودن بستر مناسب در راستای توجه به بحث عبور و مرور عابرین پیاده و معلولین، واحد فنی و عمرانی شهرداری قدس اجرای عملیات پیاده‌روسازی این معبر را در دستور کار خود قرار داد. عملیات پیاده‌روسازی خیابان 30متری شهدا از ابتدای بلوار شهید کلهر تا میدان امام حسین(ع) با مساحت تقریبی 2000متر انجام شد. این عملیات عمرانی با هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد و پانصد میلیون ریال و با رعایت نکات مناسب‌سازی برای معلولین و سالمندان اجرا شده است.

نصب 31 دستگاه پایه چراغ روشنایی کلاسیک در بلوار جمهوری اسلامی
در راستای تامین روشنایی معابر شهری، شهرداری قدس  اقدام به نصب پایه  چراغ های روشنایی در برخی از معابر سطح شهر نموده است. در همین راستا عملیات نصب 31 دستگاه پایه چراغ  روشنایی کلاسیک دوشعله با استفاده از لامپهای کم‌مصرف smd در مسیری بطول 600 متر در بلوار جمهوری اسلامی اجرایی شد که اجرای این پروژه عمرانی 2 میلیارد و پانصد میلیون ریال هزینه در برداشته است.

بازگشایی بلوار معلم در کوی فرزان
منطقه کوی فرزان به دلیل توسعه سریع و رشد جمعیت ساکن در سال‌های اخیر، نیازمند توجه بیشتر و اختصاص امکانات مناسب برای رفاه حال شهروندان است. بر همین اساس شهرداری قدس عملیات بازگشایی بلوار ۲۴ متری معلم را اجرایی کرد که با اجرای این طرح به یکی از مطالبات مهم شهروندان این منطقه پاسخ داده شد. پیش از این تردد وسایل نقلیه تنها از طریق بلوار شهدای هسته‌ای انجام می‌شد که با بازگشایی بلوار معلم و اتصال آن به بلوار کلهر، این موضوع تسهیل یافت.

اجرای بیش از 16 هزار متر جدولگذاری در معابر
عملیات جدولگذاری و بهسازی جداول سطح شهر با هدف ارتقا و مناسب‌سازی سطح کیفی معابر و در راستای ساماندهی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب و همچنین بهسازی و زیباسازی فضاهای شهری و... انجام می شود. با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به مسائل عمرانی شهر و عمر بالای جداول برخی خیابان‌ها، بهسازی جداول فرسوده ضروری است، به همین دلیل عملیات جدولگذاری معابر سطح شهر در اولویت برنامه‌های عمرانی و اجرایی شهرداری قدس قرار گرفته است.

اتمام بهسازی بلوار جمهوری اسلامی
اجرای کفپوش طرح‌دار رفیوژ، نصب پایه چراغ‌های کلاسیک، پیاده‌روسازی، و نصب چراغ زمان‌دار راهنمایی و رانندگی از جمله اقداماتی است که در طرح بهسازی بلوار جمهوری اسلامی به مرحله اجرا در آمد.

اصلاح هندسی در تقاطع بلوار آزادی
در تمام شهرها، تصادفات ترافیکی از عمده مشکلاتی است که ایمنی شهروندان را در معرض خطر و تهدید قرار می دهد و خسارات جانی و مالی ناشی از آن، همواره یکی از عوارض ناگوار حمل و نقل در جوامع امروزی به شمار می رود؛ لذا روان سازی و رفع گره‌های ترافیکی به عنوان یکی از روش های مؤثر در بهبود کیفیت زندگی شهری محسوب می شود؛ به همین دلیل اجرای اصلاحات هندسی در نقاط حادثه خیز و پرخطر از جمله راهکارهای ارائه شده جهت تحقق اهداف مدیریت ترافیک شهری است. با توجه به نقش حائز اهمیت تقاطع‌ها به عنوان نقاط بحرانی در عملکرد شبکه معابر شهری، اصلاح هندسی تقاطع‌های شهر در اولویت کارهای عمرانی و اجرایی شهرداری قدس قرار گرفته است تا با طراحی و اصلاح هندسی صحیح تقاطع‌ها، نسبت به روان‌سازی و رفع گره‌های ترافیکی در سطح شهر گام بردارد. در همین راستا به منظور ساماندهی و رفع گره‌های ترافیکی ابتدای بلوار آزادی و رفع گلوگاه ابتدای خیابان شهید جریته و جابه‌جایی پایه‌های شبکه برق ابتدای خیابان امام سجاد (ع) و اصلاح هندسی جداول رفیوژ اجرایی شد.

بیش از 3700 کامیون خاکبرداری و مخلوط ریزی
شهرقدس به دلیل وجود عدم نظارت در گذشته، شاهد تخلیه نخاله‌های ساختمانی حاصل از تخریب در شهر تهران بوده است، اما با تدابیری که توسط شهرداری قدس اندیشیده شده است اجازه ورود کامیون‌های حمل نخاله به این شهر داده نمی شود و تا حدود زیادی جلوی چنین اقداماتی در این شهر گرفته شده است. از سوی دیگر به منظور ساماندهی معابر سطح شهر به صورت مداوم عملیات نخاله‌برداری توسط واحد امانی شهرداری قدس انجام می پذیرد و در سال 97 حدود 2000 هزار سرویس نخاله‌برداری توسط این واحد صورت پذیرفته است. 3 بوستان جدیدالاحداث، معابر مرکز ساماندهی صنوف مزاحم، پارکینگ و فاز جدید قبور احداثی آرامستان بهشت فاطمه (س)، جاده معادن و 37 معبر اصلی و فرعی شهر قدس از جمله مهمترین نقاط خاکبرداری شده می باشند.

طرح جامع ساماندهی بلوار تولیدگران
طرح جامع ساماندهی بلوار تولیدگران با در نظر گرفتن مسائل شهرسازی، سیما و منظر شهری توسط مشاور تهیه شده است. امروزه پیاده روها جزء اصلی و لاینفک شبکه معابر شهری محسوب می شوند که علاوه بر تسهیل و بهبود کیفیت عبور و مرور عابران، تأمین و حفظ امنیت شهروندان، زمینه بهره وری و رونق فضای کسب و کار حاشیه معابر را نیز فراهم می کنند. در همین راستا پیاده‌روسازی بلوار تولیدگران به طول 1500 متر در هر لاین و مساحت 8000 هزار متر مربع و با برآورد اولیه حدود یازده میلیارد ریال از اوایل سال جاری شروع خواهد شد. در این طرح پیاده رو با مساحت 6980 مترمربع، کفسازی اصلی پیاده رو با استفاده از کف پوش بتنی به مساحت 4460 مترمربع، مساحت فضای سبز 2520 مترمربع، طراحی مسیر جداکننده حاشیه باغچه‌ها به مساحت 664 مترمربع، طراحی سکوهای حاشیه باغچه به طول 1273 متر به ارتفاع 40سانتیمتر، طراحی سکوهای نشیمن به طول 200 متر به ارتفاع 40 سانتیمتر و ... پیش‌بینی شده که اجرایی خواهد شد. طرح به گونه ای تهیه و اجرا خواهد شد که مسیری دل‌انگیز برای تردد شهروندان را فراهم نماید و غلاف‌گذاری تاسیسات، توسعه آتی خطوط مخابراتی، اجرای کفپوش‌های شکیل در پیاده‌رو و تعبیه فلاور باکس و باغچه و نیمکت و مبلمان متنوع و سطل زباله و پایه چراغ‌های شکیل و طاق نصرت و رمپ معلول با رعایت کامل تردد معلولین و دسترسی هدایت شده به مغازه‌های واقع در این بلوار از دیگر اقدامات در این طرح ساماندهی است.

اصلاح دوربرگردان‌های 45 متری انقلاب اسلامی
با هدف کاهش حجم ترافیک شهری در بلوار 45 متری انقلاب به عنوان یکی از معابر اصلی عبور ترافیک شهر قدس دوربرگردان‌های این خیابان در روزهای آغازین سال 98 اصلاح شد. این طرح در 4 نقطه از بلوار 45 متری انجام پذیرفت و دوربرگردان خیابان صنعت از سمت تولیدگران یکطرفه، دوربرگردان روبروی خیابان کشاورز مسدود و یک دوربرگردان بین خیابان‌های صنعت 4 و 5 احداث شد.

طرح جامع ساماندهی بلوارهای انقلاب و شهید کلهر در دست تهیه است
طرح ساماندهی بلوار انقلاب و شهید کلهر به دلیل اهمیت این دو بلوار به عنوان بلوارهای اصلی شهر مورد توجه قرار گرفت و با در نظر گرفتن مسائل ترافیکی، شهرسازی، سیما و منظر شهری طرح جامع ساماندهی بلوارهای مذکور در حال تهیه است. این طرح با در نظر گرفتن مسائل ترافیکی با اقداماتی چون ممنوعیت پارک حاشیه‌ای در کل مسیر، ایجاد خط ویژه اتوبوس و تاکسی و خودروهای امدادی، جابجایی دوبرگردان‌ها، انسداد تعدادی معابر فرعی در قالب طرح ترافیکی این مسیر و کاهش عرض رفیوژ به منظور کاهش و بهبود وضعیت ترافیکی و اثرات سوء این معضل، و تسریع و تسهیل در تردد شهروندان اجرایی خواهد شد. در زمینه تأمین و ارتقای سیما و منظر بلوارهای انقلاب و شهید کلهر نیز با ساماندهی فضای سبز و ایجاد گونه های یکنواخت از درختان، جمع‌آوری پایه تیرهای برق فشار قوی رفیوژ و انتقال آنها به پیاده‌روها، جمع‌آوری تابلوهای شهدای معزز و تجمیع آنها در یک یا دو نقطه از بلوار، جمع‌آوری تمامی تابلوهای مغازه‌ها و ایجاد تابلوهای واحد با اندازه‌های خاص، نصب پایه چراغ‌های شکیل در پیاده‌روها و رفیوژ، تکمیل سردرب ورودی شهر سعی می‌شود نسبت به ارتقای کیفیت نظم سیمای شهری در این نقطه از شهر اقدام شود. از دیگر اقداماتی که در راستای افزایش رفاه شهروندان در این ساماندهی در نظر گرفته شده است می توان به افزایش عرض پیاده رو حدود دو برابر پیاده رو فعلی، مکانیزه کردن پل عابر پیاده ابتدای بلوار مصلی با طرح معماری، جمع آوری انهار و اجرای لوله های کاروگیت مسلح و GRP اشاره کرد.

عملیات همسطح‌سازی 150 دریچه جوی آب در معابر اصلی شهر
عملیات همسطح سازی 150 دریچه جوی آب در معابر اصلی شهر قدس در راستای کاهش حوادث و سهولت در تردد شهروندان توسط واحد امانی معاونت فنی و عمرانی شهرداری قدس در شهریورماه سال گذشته انجام و به پایان رسید. مراحل این عملیات عمرانی شامل بریدن آسفالت با دستگاه کاتر، تخریب و کندن آسفالت، تخریب و کندن بتن کنار دریچه، در آوردن دریچه (در صورت نیاز تعمیر و اصلاح آن)، نصب و همسطح‌سازی دریچه، اجرای بتن‌ریزی و اجرای قیرریزی و آسفالت بوده که در میدان امام حسین(ع)، جاده معادن، خیابان 30متری شورا، بلوارامامزاده، بلوار45متری کلهر، میدان 9دی، خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان امام علی(ع) در منطقه سرخه حصار، بلوار جمهوری اسلامی، خیابان شهدای مدافع حرم و خیابان تولیدگران انجام شده است.

بهسازی و روکش آسفالت جامع در سال 98 در دستور کار شهرداری
شهرقدس فاقد شبکه هدایت آب‌های سطحی است و شبکه فاضلاب آن حدود 30 درصد اجرا شده و 70 درصد آن هنوز اجرايی نشده است که اين يكی از عمده معضلات و مشكلات اين شهر می‌باشد. به همین منظور شهرداری قدس برای اجرای روکش آسفالت سطح شهر تا پایان انجام حفاری‌ها توسط ادارات خدمات‌رسان دست نگه داشته است و فعلا به ترمیم بسنده نموده و به منظور پیشگیری از اتلاف منابع و هزینه‌های دوباره تا پایان اقدامات این ادارات صبر خواهد کرد. به امید خداوند متعال در سال 98 با اتمام فعالیت‌های مذکور در هر یک از مناطق شهری اقدام برای آسفالت انجام خواهد شد و در بودجه عمرانی سال 98 بخش اعظمی از اعتبارات به این بخش اختصاص داده شده است.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0