شنبه, 27 دی 1399
  • ساعت : ۱۴:۳۹:۲۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ 
    /  2
گزارشی از بهبود كیفیت زندگی در شهرقدس در سایه ارتقای نظافت شهری

شهردار قدس:
سکونت‌گاه‌های غیر رسمی مهمترین چالش توسعه پایدار شهری/ سیاست های بازآفرینی شهری با جدیت دنبال می شود

مسعود مختاری شهردار قدس، با اشاره به پیامدهای جبران ناپذیر حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیر رسمی در توسعه پایدار شهری، گفت: سیاست های بازآفرینی شهری با جدیت دنبال می شود.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مسعود مختاری، گفت: طي دهه هاي اخير به تدريج سکونتگاه هاي غيررسمي به طور عمده در حاشيه کلان شهرها و شهرهاي بزرگ کشور، خارج از برنامه رسمي توسعه شهري شکل گرفته و گسترش يافته است.

شهردار قدس با بیان اینکه امروزه سکونت‌گاه‌های غیر رسمی به عنوان یکی از چالش های توسعه پایدار شهری مطرح هستند، افزود: مشکلاتی همچون گرانی مسکن، درآمد پایین و نبود شغل دلخواه، مهاجران را مجبور به زندگی در حاشیه کلانشهر تهران و شهرستان های اطراف آن می کند که این حاشیه نشینی به نوبه خود منجر به بروز مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و غیره می شود.

وی با اشاره به اینکه وجود شهرک‌های اقماری و سکونتگاه‌های غیررسمی اطراف شهر یکی از مهم‌ترین معضلات شهرستان قدس است، ادامه داد: نزدیکی به پایتخت و وجود کارخانه ها، صنایع و معادن متعدد در جوار شهرستان، از جمله عواملی می باشد که این شهرستان را به مکانی مناسب برای مهاجرت ها تبدیل کرده است.

مختاری با بیان اینکه روند و سرعت مهاجرت شتابنده تر از توسعه و ارتقای زیرساخت های شهری است، گفت: با وجود اینکه این سکونت‌گاه‌ها به صورت بی ضابطه و خارج از برنامه‌ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری شکل گرفته و تأمین زیرساختها و تأسیسات تجهیزات و خدمات مناسب شهری را با مشکل مواجه کرده، اما این شهرداری همواره علاوه بر خدمات رسانی در سطح شهر، به ارائه خدمات مطلوب در این محلات نیز اقدام می کند.

شهردار قدس در ادامه با تأکید بر ضرورت بازآفرینی شهری، تصریح کرد: احیاء، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به عنوان اولویتی ضروری و حائز اهمیت در دستور کار قرار دارد و بسته ها و سیاست های تشویقی متعددی برای این منظور تعریف و تصویب شده است.

وی در خاتمه نبود مدیریت یکپارچه و جامع شهری را یکی از معضلات عمده در شهرها برشمرد و بیان داشت: بهره گیری از طرح جامع مدیریت شهری باعث ارتقای سطح کیفی خدمات و سرعت بخشی در ارائه خدمات می‌شود اما متأسفانه نبود طرح جامعه مدیریت شهری در کشور بین دستگاه‌های خدمات رسان و شهرداری تداخلات متعددی ایجاد نموده که امیدواریم با مصوب شدن قانون طرح جامع مدیریت شهری، بسیاری از مشکلات و ناهماهنگی‌های پیش روی مدیریت شهری مرتفع گردد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0