شنبه, 27 دی 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ 
گفت و گو با محسن همیانی، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قدس به مناسبت "روز آتش نشانی"

با بهره برداری از ایستگاه‌های آتش نشانی در حال ساخت، زیرساخت های امداد و نجات شهرقدس از استاندارد جهانی نیز فراتر می رود/ اجرای ۸۳۵ عملیات در ۶ماهه نخست سال جاری

هفتم مهرماه، روز آتش نشاني و ایمنی بهانه ای بود تا با رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قدس به گفت و گو بنشینیم و چگونگی فعالیت آتش نشانان قهرمان شهرمان را جویا شویم. محسن همیانی در این مصاحبه به تعداد ایستگاه‌های موجود، در حال ساخت، تعداد خودروها، نیازمند بودن سازمان به نیروی انسانی کافی، وضعیت آمادگی جسمانی نیروهای تحت امر، عمکرد آتش نشاني در مقابله با ویروس کرونا، توجه مردم به ساخت و ساز اصولی و ایمن ساختمان ها و برگزاری کلاس های آموزشی برای پرسنل شرکت ها و کارگاهی صنعتی شهرستان اشاره کردند.
 
 
ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز آتش نشانی و ایمنی، از جنابعالی تقاضا دارم درخصوص روند فعالیت و وضعیت فعلی سازمان آتش نشاني شهرداری قدس بگویید‌.
 با عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن هفتم مهرماه، سالروز پاسداشت آتش نشانی و ایمنی و ادای احترام به ساحت شهدای آتش نشان، باید خدمت شما عرض کنم که شهرستان قدس، ۵ ایستگاه فعال آتش نشاني با تعداد ۲۵ خودروی سنگین، نیمه سنگین، سبک، اداری و ۵ دستگاه خودروی دیگر که در دست بازسازی است را دارا می باشد. ۴ ایستگاه دیگر نیز در دست احداث است که با تجهیز و بهره برداری از این ایستگاه‌ها، شهرستان قدس از نظر وجود ایستگاه های آتش نشانی از استاندارد جهانی نیز فراتر می رود چرا که در استاندارد جهانی برای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه لازم است و شهرستان قدس با تکمیل و تجهیز ایستگاه‌های در حال ساخت و تکمیل ایستگاه های شهرک دانش و هفت جوی که توسط دهیاری و بخشداری در حال تکمیل و تجهیز بوده و در حال حاضر سازمان آتش نشاني شهرداری قدس به آنها خدمات می دهد، به ۱۱ ایستگاه آتش نشاني مجهز می شود.
 
 در سال جاری کشورمان با بحران شیوع کرونا مواجه شده است و سازمان آتش نشانی نیز در خط مقدم مقابله با این بیماری قرار دارد. این سازمان چه اقداماتی در این خصوص انجام می دهد؟  
 سازمان آتش نشاني و خدمات ایمنی شهرداری قدس از اولین روز اعلام شیوع ویروس کرونا عملیات ضد عفونی و گندزدایی معابر سطح شهر، فضاهای عمومی پر تردد، درمانگاه‌ها، ادارات دولتی و بعضا بنا به درخواست، شرکت های خصوصی را به طور مداوم و دوره ای ضدعفونی کرده و تا این لحظه، حتی یک روز هم نبوده است که پرسنل سازمان، عملیات ضدعفونی و گندزدایی را در نقاط مختلف انجام ندهند. همچنین با فرارسیدن ماه محرم اکثر مساجد و حسینیه ها را بنا به درخواست یا به صورت داوطلبانه ضدعفونی کردیم. با شروع فعالیت مدارس تقریبا تمامی مدارس شهرستان را به صورت دوره ای ضدعفونی و پاکسازی می کنیم. حتی از منازل بیماران کرونایی که فوت شدند یا بهبود یافتند هم غافل نبوده ایم و منازل این شهروندان را هم پاکسازی و ضدعفونی می کنیم. تمامی اقدامات فوق تا نابودی کامل این ویروس در کشور به صورت مداوم و دوره ای توسط پرسنل سازمان آتش نشاني انجام می شود.
 
چه تعداد عملیات در نیمه اول سال جاری داشتید؟
 در سازمان آتش نشاني حوادث به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول حوادث ناشی از حریق است و دسته دوم وقوع حادثه های مختلفی از جمله آبگرفتی، ریزش آوار، حوادث مربوط به آسانسور، انفجار گاز، سقوط و ریزش چاه، سقوط درخت و اجسام، محبوس شدن و نجات حیوان و... را شامل می شود.
به طور کلی از مجموع ۸۳۵ عملیات اجرا شده توسط سازمان آتش نشاني شهرداری قدس ۵۱۹ مورد ناشی از حوادث آتش سوزی بوده که ۲۸۰ مورد آن مربوط به حریق باغات و زمین های کشاورزی بوده و ۳۱۶ مورد نیز ناشی از حوادث ديگر انجام شده است.
 
 وضعیت ایمنی بناها در شهرقدس چگونه است و آیا سازمان آتش نشاني ساختمان های فرسوده و ناایمن شهر را شناسایی کرده است؟

با توجه به قدمت و قدیمی بودن بافت بعضی مناطق شهرستان به دلیل قولنامه ای بودن زمین و عدم اخذ پروانه و رعایت نکردن اصول ایمنی در ساخت املاک توسط شهروندان، باید گفت که قسمتی از شهر بافت فرسوده محسوب می شود که به عنوان مثال می توان به قسمت پلاک ۲۴ اشاره کرد.
 باید گفت که در زمین های قولنامه ای به جهت اينکه مالک به دنبال اخذ پروانه ساخت نیست شاهد عدم رعایت نکات ایمنی در احداث ساختمان ها هستیم. لکن در دیگر نقاط شهرستان بر اساس مصوبات شورای سازمان و دستور شهردار محترم، ساختمان های ۱۶ واحد و ۵ طبقه به بالاتر و مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری باید نظریه کارشناسی آتش نشاني را در مراحل اخذ پروانه لحاظ کنند. بنابراین در این ساختمان ها باید سیستم اعلام و اطفاء حریق نصب شود که تاییدیه آن قبل از صدور پایان کار دوباره باید توسط کارشناسان آتش نشاني تایید شود.
 
 وضعیت نیروی انسانی و تجهیزات و لوازم ایستگاه ها در چه سطحی است؟  
 در بحث نیروی انساني باید عرض کنم که با کمبود نیرو مواجه هستیم البته با آزمونی که سال گذشته برگزار شد تعداد ۲۴ نفر و ۱۰ نفر از نیروهای خدمات شهری نیز با دستور شهردار محترم به مجموعه ما اضافه شدند. البته با بهره برداری از ایستگاه‌های در دست احداث باز هم نیازمند نیروی انسانی لازم هستیم که انشاءالله اقداماتی در جهت این امر توسط مسئولین ذی‌ربط انجام خواهد شد.
لازمه یک ایستگاه آتش نشاني دارا بودن تجهیزات و لوازم جدید و مطابق با استاندارد جهانی است و می توان گفت تمام تجهیزات و لوازم موجود در ایستگاه‌های شهرستان قدس مطابق با استانداردهای جهانی بوده و ما همواره متناسب با بودجه موجود تجهیزات و لوازم را به روز رسانی می کنیم که بنده لازم می دانم در اینجا از یکایک اعضای محترم شورای شهر و همچنین شهردار محترم کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم چرا که همواره در جهت رفع تمامی نیاز های ما تلاش کرده و اقلام مورد نیاز سازمان را در اختیار ما قرار داده اند.
 
راجع به آموزش های ایمنی به پرسنل کارگاه ها‌‌‌‌ و شرکت های خصوصی توضیح دهید.
 از وظایف سازمان آتش نشاني ارائه خدمات ایمنی به شهروندان می باشد که یکی از شاخه های این خدمات آموزش و پیشگیری است. شهر قدس با وجود بیش از ۸۰۰ کارگاه صنعتی و همجواری با پایتخت و کارخانجات بزرگ شرایط خاصی دارد. هر صنفی بنا به کاری که انجام می دهد همواره دچار خطراتی نیز بوده که باید پرسنل با این خطرات احتمالی آشنايي کامل و علم پیشگیری از وقوع حادثه را داشته باشند.
کارشناسان ما مشاغل پرخطر را شناسایی کرده‌ اند و تیم های آموزشی ما به محل این کارگاه ها برای آموزش اعزام می شوند. لذا ما باز هم اعلام آمادگی می کنیم که برای این واحدها از ما درخواست آموزش نمایند تا به صورت رایگان و دوره ای، پرسنل کارخانجات و کارگاه ها‌‌ را با حریق و نحوه مواجهه با حریق تا زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی آموزش دهیم.
 
 به عنوان رئیس سازمان آتش نشانی چه توصیه های ایمنی برای شهروندان دارید و انتظارتان از مردم در خصوص رعایت نکات ایمنی چیست؟
 ما همیشه آماده، گوش به زنگ و شبانه روز بیدار هستيم و مردم را در مشکلات تنها نمی‌گذاریم لکن از مردم تقاضا می کنم که نکات ایمنی و اصول شهرسازي را اولا در ساخت و ساز ساختمان ها رعایت کنند. ثانیا با رسیدن فصل سرما و استفاده از لوازم گرمایشی همواره توجه به نکات ایمنی داشته باشند و هر جایی که علم کافی را ندارند از کارشناسان ما کمک بخواهند. به عنوان مثال حتما مسیر دودکش ها را چک کنند. از شلنگ بالای یک متر و نیم برای وسایل گازسوز استفاده نکنند. وسایل گازسوز حتما مجهز به ترموکوبل باشد. پس از گرفتن تاییدیه لوله کشی گاز ساختمان در آن تغییر ایجاد ندهند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0