پنج‌شنبه, 19 تير 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ 
  • تعداد بازدید : 265
مهندس مختاری، شهردار قدس:
تلاش شهرداری قدس برای رسیدن به شهر دوستدار كودك/ لزوم ایجاد فصلی مجزا در اسناد و برنامه‌های توسعه برای حقوق كودكان
شهردار قدس گفت: الزام ایجاد شهر دوستدار کودک، باز بینی دوباره در مفهوم عدالت اجتماعی و اقتصادی در عرصه‌ی شهری است و بایستی با همکاری و هماهنگی تمام مدیران شهرستان قدس خدمات شهری به توازن و تناسب عرضه شده و با در نظر گرفتن فصلی مجزا برای کودکان در اسناد و برنامه‌های توسعه پیش رو، کودکان در این چرخه از نیازهای خود محروم نمانند.

مهندس مختاری، شهردار قدس:
تلاش شهرداری قدس برای رسیدن به شهر دوستدار کودک/ لزوم ایجاد فصلی مجزا در اسناد و برنامه‌های توسعه برای حقوق کودکان

مهندس مختاری شهردار قدس ضمن اشاره به تلاش شهرداری قدس برای توجه هر چه بیشتر به کودکان، نیازهای آنان و رسیدن به شهر دوستدار کودک با عنایت به نقش بسزای آن‌ها در ساختن آینده جامعه گفت: الزام ایجاد شهر دوستدار کودک، باز بینی دوباره در مفهوم عدالت اجتماعی و اقتصادی در عرصه‌ی شهری است و بایستی با همکاری و هماهنگی تمام مدیران شهرستان قدس خدمات شهری به توازن و تناسب عرضه شده و با در نظر گرفتن فصلی مجزا برای کودکان در اسناد و برنامه‌های توسعه پیش رو، کودکان در این چرخه از نیازهای خود محروم نمانند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مهندس مسعود مختاری شهردار قدس اظهار داشت: با توجه به اینکه کودکان جمعیتی وسیع را در ایران به خود اختصاص داده اند لذا این بخش از جمعیت به عنوان سرمایه های آینده کشور مطرح است و مهمترین نقش را برای ساختن فردای جامعه دارد و توجه به کودکان و نیازهای آنها در محیط شهری اعم از آموزش و پرورش و تفریح می تواند در زندگی فرد آنها تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی افزود: قرن اخیر شاهد شتاب بی سابقه ای در تغییرات محیط‌های طبیعی و انسان ساخت و شیوه زندگی بسیاری از مردم بوده است که در کیفیت زندگی مردم و خصوصیات کالبدی شهرها اثر گذاشته است که کشورهای در حال توسعه مانند ایران نیز در پی اجرای سیاست‌ها در جهت حل مشکلات مختلف فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی هستند.

شهردار قدس بیان داشت: در همین راستا شهر قدس با شناسایی نیازهای اولیه کودکان در یک شهر تلاش نموده اقدامات خود را به صورت هدفمند در راستای رفع نیازهای آنها به همراه دیگر ساکنان شهر تعریف و اجرایی نماید و همین دلیل از شاخصه‌ها تصمیم‌گیری در همه ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری توجه به کودک و والدین است و تلاش می گردد تمامی اقدامات مجموعه مدیریت شهری در راستای توجه به کودکان قابل تفسیر باشد.

مهندس مختاری گفت: در بررسی ابعاد، مولفه‌ها و عوامل تاثیر گذار بر شاخص‌های شهر دوستدار کودک مولفه های اصلی به فیزیکی و غیر فیزیکی تقسیم می‌شوند و در مولفه‌های فیزیکی مولفه فرعی کالبدی شامل عوامل کیفیت بافت محله و کیفیت فضای باز و در مولفه اصلی غیرفیزیکی مولفه‌های فرعی اجتماعی اقتصادی و روانشناسی و مدیریتی مطرح است که بایستی برای بررسی این پدیده این عوامل و مولفه‌ها را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: در خصوص مولفه‌ اصلی غیرفیزیکی عوامل مختلفی چون حقوق کودک، مراوده‌های اجتماعی، تامین نیازهای اقتصادی، امنیت روانی و کیفیت حکمروایی در فضا مطرح است.

شهردار قدس خاطرنشان کرد: مسلماً شهرها به عنوان محلی برای سکونت انسانی و انجام فعالیت‌های روزمره دارای اهمیت ویژه‌ای می باشد، چرا که همان سبک زندگی جدید دارای ویژگی‌ها، امکانات و البته چالش‌های مربوط به خود می‌باشد.

مهندس مختاری گفت: البته شاخص اصلی زندگی شهری تنهایی و انزوای اجتماعی که در ایران مشغول به کار و ابعاد گوناگونی سبک زندگی است یکی از دسته بندی های مهم در تحلیل جمعیت کودکان هستند که از نظر نقطه نظری ویژه به صورت گروه هدف در جهان در حال توسعه آنها نگریسته نمی‌شود و فارغ از اینکه همه نقص و بررسی‌های این گروه سنی است که در آینده نحوه زندگی و دارایی جامعه را رقم خواهد زد.

 وی افزود: شهرقدس به عنوان یک شهر متراکم پرجمعیت شناخته شده و شاخصه اصلی آن مهاجرپذیر بودن آن با توجه به ظرفیت‌های موجود در آن است و شهرقدس را می توان یک شهر پیرامونی خواند که حاصل تمرکز جمعیت مهاجرت از اقصی نقاط کشور است.

شهردار قدس عنوان داشت: شهرقدس از بعد زیرساختی و زیربنایی مراحل تکوین خود را به صورت اصولی طی ننموده است، به طوری که بیش از ۶۰ درصد از آن را بافت فرسوده شهری و سکونتگاه های غیررسمی تشکیل و ۸۰ درصد جمعیت ۴۰۰ هزار نفری شهر قدس در این بخش ها زندگی می کند.

مهندس مختاری بیان کرد: مسلماً چنین شهری را نمی توان دارای زیرساخت‌های کافی در هر یک از زمینه های حمایت از اقشار آسیب پذیر مانند کودکان، زنان و سالمندان دانست اما اینکه مجموعه مدیریت شهری چه رویکردی در زمینه پیاده سازی هم مولفه‌های شهری برای افراد اتخاذ می‌کند و نگرش راهبردی که از طریق هم‌افزایی امکانات با در نظر گرفتن نیازهای این افراد در نظر می‌گیرد می‌تواند نقش بی‌بدیلی در تبدیل این شهر در برنامه‌های کوتاه‌مدت میان‌مدت و بلندمدت برای تامین رفاه نسبی آنان خواهد داشت.

وی ادامه داد: مولفه‌های شهر دوستدار کودک را می‌توان در چند حوزه کلی آموزش‌ها و مشارکت کودکان، ایجاد فضای سبز و بازی کودکان، امنیت و بهداشت فضا تقسیم کرد که هر کدام از این موارد به حوزه‌های فرعی مختلفی تقسیم می‌شود و مدیریت یک شهر بایستی در همه این مولفه‌ها با توجه به سیاست‌های کلان و برنامه‌های توسعه گام بردارد.

شهردار قدس با توجه به حوزه آموزش و برنامه‌های مشارکتی گفت: در حوزه برنامه‌های آموزشی و مشارکت کودکان سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قدس برنامه‌های متنوعی را برگزار و تدارک دیده است که یکی از مهم‌ترین اوقات آن در فصل تابستان و اوقات فراغات کودکان و دانش آموزان است.

مهندس مختاری گفت: از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برگزار شده می‌توان به برگزاری نمایشگاه نقاشی در خصوص موضوعات مختلف مانند شهر من، شهر سبز و من شهرم را دوست دارم با مشارکت کودکان، کارگاه رایگان قصه گویی خلاق و مهارت های قصه گویی، آموزش همیاران پلیس، آموزش همیاران ترافیک، آموزش همیاران خانواده و آموزش همیاران محله و یاران محله اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به مقوله حائز اهمیت ارتباط صحیح والدین با کودکان نیز برنامه‌های متنوعی همچون همایش روانشناسی با موضوع اصلاح رفتار کودک، همایش پیشگیری از آسیبهای های اجتماعی با محوریت فضای مجازی، کودک‌آزاری و تربیت فرزند، همایش تربیت کودک و نوجوانان، جشن کتاب به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، همایش هفتگی سلامت کودک، همایش روانشناسی با موضوع تربیت جنسی در کودک برگزار شد.

شهردار قدس اشاره داشت: در حوزه فعالیت‌های فیزیکی کودکان در محلات و ایجاد فضای بازی نیز اقدامات مطلوبی مانند پیست دوچرخه سواری در حال احداث در پارک آزادگان، پیست دوچرخه سواری در پارک ولیعصر(عج)، مجموعه های پلی اتیلنی در ۱۷ پارک و  ۲۷ دوستان محلی در شهر قدس، ایجاد کفپوش گرانولی برای پیشگیری از آسیب پذیری کودکان، استفاده از کفپوش پ‌های پلیمری در زمین های بازی کودکان در پارک ها و بوستان های شهر، بازسازی و ساماندهی ۲۷ بوستان محلی و احیای فضای سبز، افزایش دید و برطرف نمودن نقاط کور شهری به ویژه در بوستان های محلی و حذف زوائد و سازه های ناسازگار صورت گرفته است.

مهندس مختاری اظهار کرد: در حوزه شبکه حمل و نقل و آموزش فرهنگ ترافیک علاوه بر آموزش‌های ترافیکی با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و اداره ترافیک شهرداری قدس، اقداماتی همانند ایجاد ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی در سطح محلات و دسترسی به موقع به وسایل نقلیه، اطلاع‌رسانی در خصوص استفاده نکردن از خودروهای شخصی در مدارس از طریق تابلوهای اطلاع رسانی، آموزش استفاده از وسایل نقلیه عمومی، ایجاد خطوط عابر پیاده و چراغ های ایست عبور عابران در جلوی تمامی مدارس شهر، ایجاد سرعت‌گیر های دوگانه در فاصله ۵۰ متری روبروی مدارس و رنگ آمیزی و نصب تابلوهای هشدار عبور کودکان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در حوزه بهداشت شهری و متاثر از آن بهداشت کودکان اقداماتی همچون تامین و استقرار سطل‌‌های زباله در فاصله‌های معین برای تضمین حجم زباله‌های دفع شده، تخلیه به موقع زباله های شهری از ساعت ۹ شب، انتقال برخط زباله ها به گودهای زباله در خارج شهر، جلوگیری از فعالیت کودکان در رابطه با حمل گاری و جمع آوری زباله، جلوگیری از زباله گردی کودکان، شستشوی منظم باکس‌های زباله و شستشوی منظم آبراه ها و نهرهای شهری انجام گرفته است.

شهردار قدس تصریح کرد: رویکرد شهرداری قدس توزیع متوازن پارک‌های محله‌ای، بوستان‌ها، خانه‌های فرهنگ و سایر زیرساخت‌های اساسی در همه محلات شهر با اولویت مناطق کم برخوردار بوده و ارتقاء سرانه‌های فضای سبز شهری به ۹ متر، کاشت بیش از یک میلیون نهال و درخت در دو سال اخیر، یافتن الگوهای طراحی فضای سبز با توجه به دیدگاه کودکان و ایجاد باغچه های گل و طراحی سنگ فرش های طبیعی در بین باغچه ها و محله های چمن کاری و گل کاری شده از اهم فعالیت های شهرداری در حوزه فضای سبز جهت ارتقا نشاط اجتماعی به ویژه در میان کودکان و نوجوانان بوده است.

مهندس مختاری اضافه کرد: در حوزه ارتقا سرانه فضای سبز در مدت اخیر ۱۷ بوستان به مساحت تقریبی ۱۰۰ هزار متر مربع احداث و حدود ۲۷ بوستان بهسازی و ساماندهی شده‌اند.

وی ادامه داد: در حوزه امنیت نیز اقداماتی همانند تضمین و تقویت حضور زنان در محلات و خیابان های شهری از طریق تعریف فعالیت‌های اجتماعی روزمره و در دسترس فروشگاه ها مراکز خرید و میادین میوه و تره بار، تهی نمودن معابر شهری قدس از متکدیان و معتادان متجاهر به منظور جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن کودکان از فقر و اعتیاد و صحنه‌های نابهنجار انجام شده است.

شهردار قدس ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه امنیت و ارتقای آن می‌توان به ایجاد نورپردازی رنگی در بلوار اصلی به منظور افزایش کیفیت بصری و رونق گردشگری درون شهری والدین و کودکان در ساعات انتهایی شب تشویق به منظور فعالیت کسبه، تامین نور و روشنایی در بوستان های شهر، امنیت بافت از طریق احیای بافت های فرسوده شهری و نوسازی ساختار و ایجاد فضاهای محافظت شده در بوستان های محلی به عنوان فضای بازی کودکان و نصب مبلمان کافی برای استقرار والدین برای بازی ایمن و محافظت شده برای گروههای سنی الف و ب اشاره کرد.

مهندس مختاری خاطرنشان کرد:  در حوزه بهبود سیمای بصری و فضاسازی شهری اقداماتی همچون رنگ آمیزی بیش از صد هزار متر دیواره‌های شهری به صورت سالانه با استفاده از زمینه‌های آشنا، طرح های اسلیمی و سه بعدی، نصب آبنما در چند نقطه، ایجاد تنوع رنگی و از طریق رنگ آمیزی کافوهای برق و تیرهای برق در سطح شهر با طرح های شاد و کودکانه، نصب المان های کودکانه در سطح شهر افزایش جلوه های بصری کودک محور برای افزایش حس تعلق کودکان به شهر، تعویض نرده ها جداول و آسفالت کوچه ها و نصب پل‌های فلزی در جهت جدایی از سطح کوتاه به منظور ایجاد فضایی برای بازی و دوچرخه سواری و حذف هرگونه ناهنجاری بصری، اضافات و زوائد انجام گرفته است.

وی ادامه داد: در حوزه مهم و حائز اهمیت بازی شادی و مشارکت گروهی کودکان برنامه‌ها و اقدامات متنوعی همچون ایمن سازی فضاهای بازی کودکان در سطح شهر، احداث پارک بانوان با در نظر گرفتن فضای بازی و نگهداری کودکان، برگزاری جشن بادبادک ها به همراه والدین در بوستان های شهر در اوایل بهار و پاییز با هماهنگی مدارس شهر، ایجاد فضاهایی برای تجمع والدین و کودکان در محله‌ها و تقویت فضای آشنایی، مشارکت دادن کودکان در روزهای مناسبتی مانند روز درختکاری، بازیهای گروهی کودکان مناسبت چهل سالگی پیروزی انقلاب، رنگ آمیزی دیوارهای شهر به وسیله رنگ های شاد و ایجاد مجموعه های بصری رنگی در محلات و  مشارکت دادن کودکان در رنگ آمیزی برخی دیوارهای شهری با نقاشی و رنگ آمیزی کودکان با استفاده از طرح‌های پیش در نظر گرفته شده انجام پذیرفته است‌.

مهندس مختاری شهردار قدس در خاتمه تصریح کرد: الزام ایجاد شهر دوستدار کودک، باز بینی دوباره در مفهوم عدالت اجتماعی واقتصادی در عرصه‌ی شهری است و بایستی با همکاری و هماهنگی تمام مدیران شهرستان قدس خدمات شهری به توازن ک تناسب عرضه شده و با در نظر گرفتن فصلی مجزا برای کودکان در اسناد و برنامه‌های پیش رو، کودکان در این چرخه از نیازهای اولیه‌ی خود محروم نمانند.

منبع خبر
مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0